Jak sprzątać z głową?
Sprzątanie kojarzy się głównie z negatywnymi emocjami, wysiłkiem oraz ciężką i uporczywą pracą. Mamy uczą nas od najmłodszych lat jak sprzątać, żeby dobrze posprzątać. Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia i nawyki, którymi się kieruje przy sprzątaniu. Chcemy przedstawić nasze sprawdzone patenty i porady, jak ułatwić sobie sprzątanie i przy tym nie zwariować!
Jak sprzątać, aby widzieć efekty?
Regularne sprzątanie zapewni nam nie tylko trwałe efekty, ale również dobre samopoczucie oraz zdrowie. Częstotliwość sprzątania powinna być dostosowana do pory roku jaka panuje. Przykładowo podczas zimy jesteśmy narażeni na piasek, błoto w domu, co zmusza do częstszego odkurzania i mycia podłóg. Warto rozplanować porządki w domu uwzględniając przy tym porę roku oraz kalendarz świąteczny. Przedstawiamy pomocny poradnik:
- Na bieżąco / Codziennie:
– mycie naczyń,
– przetarcie blatów kuchennych, płyty indukcyjnej/kuchenki,
– segregacja i wyniesienie śmieci,
– odkurzenie/ pozamiatanie podłogi (szczególnie w okresie jesienno-zimowym),
– odłożenie rzeczy na ich miejsce.
- Raz w tygodniu:
– odkurzenie i umycie podłogi,
– umycie kuchenki, zlewu,
– zrobienie prania i prasowanie,
– ścieranie kurzy,
– umycie umywalki, wanny, kabiny prysznicowej oraz muszli toaletowych,
– porządki w szafkach kuchennych,
– przegląd lodówki i jej zawartości.
- Raz w miesiącu:
– wietrzenie i zmiana pościeli,
– mycie okien (wymiana lub pranie firanek i zasłon),
– porządki w garderobie,
– odkurzenie przestrzeni pod i za meblami,
– umycie elektronicznych sprzętów kuchennych tj. piekarnik, mikrofala, lodówka, okap i itp.,
– porządki w garażu, spiżarce, piwnicy oraz na strychu/poddaszu.
Dzięki takiej organizacji pracy porządki nie będą męczące.
Jak sprzątać – praktyczne porady
Zasady, jakie powinny być przestrzegane podczas sprzątania, pozwolą uzyskać imponującą efektywność. Nikt nie lubi, kiedy jego wysiłek idzie na marne, dlatego stosując się do poniższych reguł możesz spać spokojnie w czystym i zadbanym mieszkaniu!
- Kolejność – najpierw ścieramy kurze, potem odkurzamy/zamiatamy, a na końcu myjemy podłogę. Dlaczego tak, a nie inaczej? Jeśli zaczniesz od sprzątania podłóg, wówczas kurz, który następnie zetrzesz, opadnie na czystą powierzchnię, przez co efekty ciężkiej pracy nie zostaną zauważone.
- Sprzątaj od lewej do prawej i od góry do dołu – dzięki temu posprzątasz dom efektywnie i niczego nie przeoczysz.
- Odkładaj wszystko na miejsce – unikniesz bałaganu, a nawyk ten zaoszczędzi Ci wiele czasu i z pewnością nerwów!
- Zasada 15 minut – poświęć przed snem 15 minut na szybkie porządki, a rano spokojnie obudzisz się w czystym mieszkaniu. Czynności, które nie zajmują dużo czasu ani nie są aż tak wymagające, są kluczowe w utrzymania porządku. To przykładowo zebranie i pozmywanie naczyń, odłożenie na miejsce ubrań i przedmiotów. Ponadto przetarcie na mokro blatów i usunięcie powstałych plam, oszczędza następnego dnia szorowania powierzchni.
- „Decluttering” czyli odgracanie przestrzeni. Rzeczy niepotrzebne lub zepsute należy wyrzucić, sprzedać albo oddać, co pozwoli zapanować nad bałaganem oraz uzyskać jeszcze więcej miejsca!
To jedne z podstawowych zasad, jakie powinny być stosowane. Wdróż je już dziś i pozbądź się zmartwień raz na zawsze!
Jak sprzątać szybciej?
Szybkie sprzątanie może iść w parze ze skutecznością, wtedy gdy dysponujemy odpowiednim sprzętem oraz środkami czystości – bo od nich wszystko zależy!
- Mop – zastępuje ręczne mycie podłóg, dzięki czemu jest ono wygodniejsze. Pozwala na wydajniejsze sprzątanie przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka nadmiernego zamoczenia podłogi. Mop skraca długość schnięcia podłogi, oszczędza ilość zużywanej wody oraz zmniejsza niebezpieczeństwo zniszczenia paneli poprzez ich puchnięcie, wywołane zbyt dużą ilością wody. Co więcej, pozwala szybko przemyć niewielkie zabrudzenia.
- Ściereczki:
- z mikrofibry – ułatwiają proces sprzątania, zbierają więcej kurzu i brudu niż na przykład szmatki z poliestru. Są niezastąpione w każdym domu. Ich ogromną zaletą jest wielokrotność użytku, a dobranie ściereczki do danej powierzchni pozwala na usunięcie różnego rodzaju zabrudzeń. Przykładowo ściereczki z dłuższym włosiem będą gorzej radziły sobie z lustrami i szybami, ponieważ pozostawią na nich smugi.
- lniane – trwałe, chłonne i hipoalergiczne, a co więcej, po każdym ich praniu stają się jeszcze bardziej miękkie.
- bawełniane – charakteryzują się dużą chłonnością, wytrzymałością i odpornością na rozciąganie i przetarcia.
- Miotełka do kurzu tzw. „kurzawka” – perfekcyjnie radzi sobie z kurzem, który gnieździ się w ciasnych zakamarkach lub na wysoko położonych i w trudno dostępnych miejscach. Nie roznosi brudu lecz zatrzymuje go w swoich mikrowłóknach, dzięki czemu efektywność sprzątania jest większa i nabiera ono tempa!
- Zmiotka i szufelka – banały, ale jak istotne dla codziennych wypadków, jakie mają miejsce w naszym domu.
- Uniwersalna szczoteczka – która dostanie się wszędzie i usunie brud z największych zakamarków i szczelin, które trudno oczyścić zwykłą szmatką.
- Wózki do sprzątania dla większej wygody i ułatwienia czyszczenia większych powierzchni. Zestawy do utrzymania porządku powinny uwzględniać wielkość powierzchni oraz przeznaczenie i charakter danego miejsca.
Urządzenia będą się lepiej spisywały, wtedy kiedy zastosujemy odpowiednie środki do czyszczenia. Ich skład i przeznaczenie powinny być za każdym razem sprawdzone, by zaoszczędzić sobie później niemiłych niespodzianek i nerwów. Wybierając profesjonalne środki czystości Eco Shine dbasz o bezpieczeństwo różnego rodzaju powierzchni. Co więcej, pozbywasz się zanieczyszczeń w trwały i efektywny sposób. Znajdziesz je tutaj.
Jak sprzątać – przydatne akcesoria
Chcesz utrzymać czystość, ale wszystkie rzeczy trzymasz na wierzchu? Szafki pękają pod ciężarem gadżetów, kable wiszą, a kosmetyki porozkładane są w różnych miejscach. Warto zadbać o przestrzeń i posegregować rzeczy tak, by każda miała swoje miejsce, a przy tym nie przeszkadzała w sprzątaniu. Co nam w tym pomoże?
- Pudełka do przechowywania – nie tylko możemy w nich schować ubrania, ale także kosmetyki, biżuterie, przybory szkolne, kable, czy też gadżety, których używamy raz na jakiś czas.
- Składane wiaderko – zajmuje bardzo mało miejsca po złożeniu, a co więcej ma uchwyt do wieszania. Idealnie sprawdzi się w przypadku, kiedy nie dysponujemy pomieszczeniem gospodarczym na sprzęt sprzątający.
- Odkurzacz pionowy – ułatwia sprzątanie szczególnie w przypadku alergików. Niektóre rodzaje takich odkurzaczy nie wymagają nawet worków, ponieważ jednym ruchem ręki można opróżnić odkurzacz, który nie rzadko o wiele skuteczniej pozwala pozbyć się zarazków i wtartego w dywan brudu.
- Specjalne wieszadła– na paski, chustki, szale itp., umieszczając je w szafie zyskasz jeszcze więcej miejsca.
- Organizery – pozwolą posegregować odpowiednio przybory oraz dokumenty, a przy tym zajmują mało miejsca. Ponadto, ich wielkość i kształt można dopasować do każdego rodzaju szafek i mebli.
- Szkatułki – zadbają o biżuterię i inne dodatki.
- Przyborniki na ścianę – pozwolą zyskać więcej miejsca w kuchni oraz łazience, a przedmioty będą bardziej widoczne, co zaoszczędzi Ci czasu na przykład na szukanie chochli do zupy. Są funkcjonalne i przy tym nierzadko stanowią element dekoracyjny.
- Haczyki – pomagają nie tylko utrzymać porządek i ład, lecz dzięki nim odnajdziesz klucze w zawrotnym tempie!
Jak sprzątać, żeby mieć z tego frajdę?
Tak, sprzątanie i frajda w jednym zdaniu – to nie jest pomyłka! Coraz większa jest świadomość, jak ważne dla zdrowia psychicznego jest sprzątanie i jak duży wpływ ma ono na samopoczucie. Działa uspokajająco, koi stany lękowe, może być również jedną z form aktywności fizycznej, która odgrywa duża rolę w utrzymaniu dobrej kondycji. Co więcej, obserwujemy osoby, których pasją jest sprzątanie albo firmy, które zajmują się usługami sprzątającymi, by czerpać porady.
Często wspomnienia z dzieciństwa odcisnęły tak duży ślad w podświadomości, że na samą myśl o sprzątaniu boli głowa. Wcale tak nie musi być! Wystarczy używać środków czystości o dobrym składzie, dzięki którym efekty będą widoczne i trwałe. Często chcemy zrobić wszystko na raz, co powoduje zmęczenie i bezsilność, kiedy nie uda się spełnić założonego planu. Dlatego tak ważna jest organizacja i regularność, dzięki którym mieszkanie będzie lśniło, a ty zyskasz więcej chęci do tego, by utrzymać w nim porządek. Pozwala on na zachowanie równowagi psychicznej, która jest dla nas tak ważna. To nie tylko higiena i harmonia, ale także ład w głowie!
A jak mieć jeszcze większą frajdę ze sprzątania? Postępuj zgodnie ze wskazówkami:
Krok 1. Włącz swoją ulubioną playlistę. Energiczna muzyka pop, heavy metal, lista najnowszych przebojów, a może ulubiony podcast przy okazji? Jeśli nie masz pomysłu, skorzystaj z naszej lśniącej playlisty na Spotify: https://open.spotify.com/ecoshine
Krok 2. Zbierz ekipę! Mąż w domu, dzieci nie mają planów – trzeba to wykorzystać. Im was więcej tym szybciej i weselej! Bo kto nie lubi wycierać kurzy do ponadczasowych hitów? Niech twoje pociechy wspominają sprzątanie jako dobrą zabawę, która może być wspaniałym pomysłem na wspólne spędzanie czasu. Efekty na pewno Cię zaskoczą!
Krok 3. Zagrajcie w różnego rodzaju zabawy! Kto powiedział, że nie można zorganizować zawodów na najlepiej wypolerowaną lampę? Albo wyzwania, kto wykona więcej zadań? Kto wygra konkurs na najbardziej lśniące lustra? A może kto zda test białej rękawiczki i zgarnie nagrodę? To nie tylko motywujące sposoby na sprzątanie, ale także świetny sposób na zabawę!
Krok 4. Zbierz raport od swoich pomocników, a potem nagrodźcie się sokiem, gorącą czekoladą albo herbatą!
A więc jak sprzątać, żeby czuć się dobrze? Odpowiednie podejście jest najważniejsze. Lubisz sprzątać w ciszy czy przy dźwiękach muzyki? Może wystarczy, że zamienisz sobotnie porządki na czwartkowe sprzątanie? Wiele czynności takich jak prasowanie czy wycieranie kurzy można wykonywać w trakcie oglądania ulubionego serialu albo słuchając audiobooka. Niech sprzątanie nie będzie karą, ale czymś co będzie miało dla ciebie wartość i sprawi przyjemność! Bo kiedy dom lśni na błysk bardzo trudno mieć zły humor.
Kategoria: Aktualności